Czytamy – seria „Polscy Superbohaterowie”

Kącik recenzencki u Trzy Razy Taty zaczyna zwiększać swoją objętość 🙂 Dziś zapraszam na recenzję dwóch tomów z serii „Polscy Superbohaterowie”: „Mieszko I – Tajemnicze Drewienko” oraz „Tadeusz Kościuszko – Wakacje z Wodzem”. Tytuł serii bardzo mnie zaintrygował, a Jaśka wręcz zachwycił, więc ochoczo zabraliśmy się za czytanie. Jak to zwykle u nas, czytaliśmy do snu, a co za tym idzie słuchała również Emilka. Czy mimo początkowej niechęci (brak wróżek!) również i jej się podobało? Poczytajcie… 🙂

Zacznijmy od części wspólnych dla obydwu tomów. Wydane przez Wydawnictwo RM w twardych kolorowych okładkach, liczą sobie ok. 100 stron, więc zapewniły nam kilka wieczorów czytania. Tekst drukowany jest przyjemną czcionką, z dużą interlinią, co ułatwia dzieciakom samodzielne czytanie, ale także jest przyjazny dla dorosłych po ciężkim dniu 😉 Książki zawierają małe ilustracje co kilka stron (stworzone przez Elżbietę Moyski), nawiązujące do akurat opisywanych zdarzeń. Nie jest to album z obrazkami, ale nie odczuwa się też ich niedoboru – balans jest zachowany. Język nie jest typowo dziecinny, ale jednocześnie nie przesadnie zawiły. Czytanie/słuchanie ze zrozumieniem dla 6/7 latków nie stanowiło najmniejszego problemu.

Teraz trochę o treści – zacznijmy chronologicznie, od Mieszka 🙂 Tom „Mieszko I – Tajemnicze Drewienko”, napisany przez Magdalenę Koziarek, opowiada o dwóch braciach, którzy podczas warsztatów archeologicznych znajdują tajemnicze drewienko. Ku ich ogromnemu zdziwieniu przedmiot ten… przenosi ich w czasie do wczesnego średniowiecza i pozwala przeżyć kilka epizodów z życia pierwszego historycznego władcy Polski – Mieszka I. Chłopcy, choć początkowo zagubieni, chłoną wszystkie rozgrywające się na ich oczach wydarzenia i chętnie powracaliby w czasy Mieszka bez ustanku. Na ich drodze staje jednak tajemniczy kapłan. Jaki będzie finał tej historii?

„Tadeusz Kościuszko – Wakacje z Wodzem” stara się zapoznać czytelnika z wydarzeniami Insurekcji Kościuszkowskiej. Tom, napisany przez Izabelę Degórską, nie przenosi nas jednak w XVIII wiek, lecz opowiada historię Tadeusza Kościuszki troszkę „naokoło” 🙂 Mianowicie Antoś, który ku swemu niezadowoleniu, spędza wakacje u dziadków pod Krakowem, staje się świadkiem przygotowań do widowiska historycznego – rekonstrukcji przysięgi Kościuszki na krakowskim Rynku. Jego dziadek, pasjonat historii, ma wcielić się w postać Naczelnika, lecz okazuje się, że może nie być to takie proste. Czy uda się stworzyć wspaniałe, zapadające w pamięć widowisko?

Obie książki w sposób nieinwazyjny opowiadają nam o ważnych wydarzeniach z historii Polski. Nie ma bombardowania datami i małymi szczegółami. Czytając odnosi się wręcz wrażenie, że wydarzenia historyczne opisywane są niejako „przy okazji” historii głównych bohaterów – dzieci. A te poprowadzone są bardzo ciekawie i wciągająco. Efekt jest taki, że dzieciaki zapamiętują i jedno, i drugie. Szczerze zdziwiłem się, gdy Emilka, która przy słuchaniu „Historii Polski dla dzieci” zasypiała po dwóch zdaniach, tu wyczekiwała końca mojego czytania, żeby dopytać o więcej szczegółów dotyczących opisywanych wydarzeń historycznych. Jasiek, jako „fan” historii, sporo już o nich wiedział, ale i dla niego znalazło się wiele „smaczków” – choćby Kościuszko jako przyjaciel indiańskiego wodza! 🙂

Podsumowując – obydwa tomy „Polskich Superbohaterów” gorąco polecamy 🙂 Ciekawe książki, przemycające sporo wiadomości z historii naszego kraju, a do tego bardzo przyjemne do samodzielnego czytania przez dzieci. Chętnie sięgniemy po kolejne tomy!

„Mieszko I – Tajemnicze Drewienko”, „Tadeusz Kościuszko – Wakacje z Wodzem” oraz inne tomy z serii „Polscy Superbohaterowie” możecie kupić w księgarn internetowej Wydawnictwa RM – http://www.rm.com.pl.